Agama bojovná

Říše: Živočichové (Animalia), Kmen: Strunatci (Chordata), Podkmen: Obratlovci (Vertebrata), Třída: Plazi (Reptilia), Řád: Šupinatí (Squamata), Podřád: Ještěři (Sauria), Čeleď: Agamovití (Agamidae), Podčeleď: Agamy (Agaminae), Rod: Agama (Japalura), Druh: Agama bojovná (Splendida Chapaensis)

Charakteristika agamy bojovné

Agama bojovná (lat. Japalura Splendida Chapaensis) pochází z jihovýchodní Číny, zejména z provincií Hunan, Hubei, Guizhou, Yunnan, Sichuan, Gansu, a Henan a také z jihovýchodního Tibetu viz obrázek.

Zdroj: http://popcenter.uchicago.edu/data/chfls.shtml

V těchto oblastech se agama bojovná zdržuje především ve vlhkých až mokrých prostředích. Často nalézají své útočiště v místních džunglích. Agamy bojovné mají rády členitý terén (např. větve, kameny či vodní plochy). Agama bojovná patří k chovatelsky oblíbeným druhům ještěrů. Jedná se o velmi čilé a temperamentní živočichy, jejichž aktivita se projevuje přes den. 

Anatomie agamy bojovné

Agama bojovná patří mezi středně velké ještěry, kteří dorůstají do délky 20 až 41 cm, včetně ocasu. Přirozenou barvou agamy bojovné je černá s pestrým žlutozeleným až tyrkysovým či olivovým vzorováním. Končetiny agamy bojovné jsou zbarvené do zelena viz obrázek.

Zdroj: http://www.bolgarka.ru

Silné nohy těchto ještěrů jsou opatřeny ostrými drápy, které využívají zejména při hrabání a ke šplhání po stromech. Břicho je zbarveno do běla. Stejně jako agamy kočičínské tak i agamy bojovné vynikají jistou zvláštností, a to schopností měnit barvu těla v závislosti na teplotě okolního prostředí nebo v souvislosti se situacemi, v nichž se cítí být ohroženy. Agama bojovná má hlavu trojúhelníkového tvaru. Tělo těchto ještěrů je pokryto šupinami, které jsou na jejich zátylku hrbolkovitého charakteru. Páteřní hřeben je za týlem agamy bojovné velmi nízký. Hřbetní hřeben je pouze lehce naznačen. Pod krkem tohoto ještěra se nachází malý hrdelní lalok. V průběhu života agamy bojovné může dojít k ulomení ocasu, který již zpátky nedorůstá. 

Určení pohlaví u agamy bojovné

Určení pohlaví u agamy bojovné je otázkou pro zkušené chovatele nebo veterinární lékaře. K viditelně rozličným znakům obou pohlaví agamy bojovné jsou černé skvrny táhnoucí se od středu zad k ocasu. Samci těchto ještěrů mají černé skvrny na zádech viditelně spojeny, kdežto samice mají tyto černé skvrny rozděleny do čtverců, mezi nimiž jsou zbarveny zeleně viz obrázek.

Barevné rozlišení samice a samce agamy bojové (vlevo – samice, vpravo – samec)

Zdroj: http://www.livefoodsbypost.co.uk

Dalším rozlišovacím znakem agam bojovných jsou pohlavní rysy na spodní straně ocasu, viz obrázek.

Rozlišovací pohlavní znaky samic a samců agam bojovných (vlevo – samice, vpravo – samec)

Zdroj: http://www.livefoodsbypost.co.uk

Pohlaví agamy bojovné lze rozlišit také podle hlavy těchto ještěrů. Samice agamy bojovné má na první pohled viditelně kulatější hlavu než samec s výraznějšíma očima. Samec agamy bojovné má spíše protáhlejší a plošší hlavu s malýma očima, viz obrázek níže. Samci agamy bojovné mají také viditelně větší hrdelní lalok než samice.

Hlava jako rozlišovací znak agam bojovných (vlevo – samice, vpravo – samec)

Zdroj: http://www.livefoodsbypost.co.uk

 

Potrava

Agama bojovná se v přírodě živí převážně hmyzem. K jejím oblíbeným druhům potravy patří zejména mouchy, žížaly, cvrčci, švábi nebo červi.

Rozmnožování

Po dosažení pohlavní dospělosti kladou samice agam bojovných 5 až 7 vajíček, ze kterých se po 60 dnech líhnou mláďata těchto ještěrů. Vajíčka jsou kladena do předem připravených hnízd. Gravidní samice kladou svá vajíčka nejčastěji na přelomu května a června. K samotnému líhnutí mláďat agam bojovných dochází v průběhu měsíce srpna.

 

 

 

 

Zdroje:

[1] Chinese Health and Family Life Survey. The University of Chicago [online]. 2012 [cit. 2012-08-15]. Dostupné z: http://popcenter.uchicago.edu/data/chfls.shtml.
[2] Подробная информация о товаре: Япалура великолепная - Japalura cf. splendida M. DIY-sea.ru [online]. 2012 [cit. 2012-08-15]. Dostupné z: http://www.bolgarka.ru/terrarium/yascher/index.php?gid=3786&p=.
[3] Chinese Tree Dragon - Japalura Splendida. Live Foods By Post [online]. 2012 [cit. 2012-08-15]. Dostupné z: http://www.livefoodsbypost.co.uk/chinese-tree-dragon---japalura-splendida-456-c.asp.

 

Další sekce